Blackjack Kartları ve Değerleri

Bu yazı güncellendi 25 Ekim 2018 by admin

Blackjack‘te öğrenmeniz gereken ilk şeylerden biri, kartlara ve belirli senaryolarda karşılaşacağınız oranlara nasıl değer verileceğidir. Kart değerleri oldukça basittir, ancak karşılaşacağınız farklı oranların hesaplanması ve dağıtıcının kartının her bir kararda nasıl oynandığı, işlerin biraz daha karmaşık hale geldiği yerlerdir.

Çoğu şans oyununun aksine, bir oyuncunun blackjack’te takip edebileceği çok basit bir karar verme süreci vardır.

Blackjack Temel Kart Değerleri

Tüm numaralı kartlar basitçe yüzlerinde yazan rakam ile değerlendirilir. Yani dördü dört puan, altı tanesi altı puandır. Sadece elinizin toplam değerini belirlemek için basit bir ekleme yapmanız gerekecektir.

Aslar, nasıl oynamaya karar verdiğinize bağlı olarak bir veya 11 puanlık olabilir.  Bu kararı, as ile birlikte ele aldığınız diğer karta dayanarak yapacaksınız. Örneğin, bir as ve altı veya daha düşük bir kart dağıtılırsa, büyük bir olasılıkla kart çekmek istediğiniz için ası bir olarak değerlendirirsiniz. Farklı bir örnek olarak 9 ile as gelirse yüksek ihtimalle kart çekmeden as kartını 11 olarak değerlendirip eli beklersiniz.

Ne tür kartların dağıtıldığına bakılmaksızın, satıcının kartına dayanarak karar verme ya da kalma kararını vereceksin. İki kartın yüzü kapalı olan oyunculardan farklı olarak, dağıtıcının bir yüzü kapalı, diğeri yüzü kapalı bir kart vardır. Tabii ki 17, 18, 19, 20 veya 21 ele  sahip olursanız genellikle kalmanız sizin için faydalı olacaktır. Sadece 17 iken nadir durumlarda kart istenebilir.

Blackjack oyunu oldukça basit ve keyifli bir oyun olmakla birlikte fazlaca şansa ihtiyaç duyulan bir oyun tarzıdır. Dilerseniz online bahis sitelerinde dilerseniz de arkadaşlarınızla otururken de oynayabileceğiniz bir oyun tarzı olan Blackjack’te keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bir diğer farklı kağıt oyunu olan Seven Card Stud hakkında bilgi almak isterseniz de Seven Card Stud Nedir, Nasıl Oynanır ? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir